אל גן עדן, האניה ינגיהארה

הרומן המורכב הזה בנוי משלושה חלקים. כל אחד בפני עצמו.

הראשון מתייחס לשנת 1893, וכמו כל רומן רומנטי, יש בו עבר והווה וגם עתיד רעוע לגמרי, שהוא " גן העדן" אליו הולכים. משחק חברתי בין מעמדות, מרד בדור האבות העשיר, מימוש ארוטי כהצהרת חירות.

השני, מאה שנים מאוחר יותר, 1993. לכאורה ובתחכום רב בונה המספרת מעין אשליה של השתלשלות הדורות, אבל כל ניסיון ליצור כרונולוגיה מאז 1893 קשה עד למאוד. בחלק זה, האמצעי, נופל גם איזה כשל נרטיבי, כשהמספר בגוף ראשון מדבר עליו ועל חייו בעוד עשרות שנים, ללא כל אינדיקציה למה שקורה בניו יורק החל מ- 2043. ברור, עם זאת, שמהצד השני הוא מסביר את הענף ה- האוויי של המשפחה. ככל שקוראים את הטקסט מגלים שהאוויי ותרבותה הן מוקד תימתטי וגם עלילתי בסיפור. גן העדן הצפוי הינו פגישה עם הבן שברח/שהגיע לגן עדן שלו. ניו יורק.

חלק שלישי פותח ב 2093, סיום המאה 21 והשינויים הדרסטיים במדינת ניו יורק, או בארצות החופשיות, למדינות בסגנון קוריאה הצפונית, כיום. גן עדן בסיפור המסיים, הארוך משני קודמיו ( הוא באורך של שניהם יחד כמעט) הוא הציפייה שהנכדה תנצל ותגיע לבריטניה החדשה, שהיא כיום ארצות החירות של שלהי המאה ה- 19.

הספר פותח במדינות החירות שבהן מתקיימות כל החירויות שהעולם המערבי בן ימינו שואף אליהן. בעיקר, כמובן בולטת החירות המינית והמשפחה הקווירית. בתוך אווירה כזו מתפתח רומן אהבה מובהק וצפוי בין גבר עדין מהמעמד העליון, דיוויד לבין מהגר מארצות הדרום, אדוארד בישופ. ברור שלגבר העשיר מייעדים בן זוג במעמדו, אם כי בשל מחלת הגיבור, לבו נשבר לגמרי, הוא קצת "מקולקל" וזקוק, לדעת סבו למישהו שיגן עליו, וכך הוא "משודך" לצ'רלס גריפית. אבל אושרו הוא אהבת אמת עם אדוארד בישופ בקליפורניה, שברומן הזה, היא מדינה רודפת קווירים ומיעוטים אחרים.

כדאי לזכור את קבוצת השמות הזו: דייויד בינגהם, אדוארד בישופ, צ'רלס גריפית, אדמס, אידן, בת'סדה, נתניאל, ג'ון, פיטר – בטח שכחתי כמה. כל הדמויות ברומן בעל 3 החלקים, המרכזיות נושאות אחד מהשמות הללו, ומשפחות: גריפית, בינגהם ובישופ מתאחדות ונפרדות ללא הרף.

אני מדלג על החלק השני מפני שענין הסבא והנכד הוא נושא מרכזי בשני החלקים. הראשון והשלישי. בשניהם הסבא בעל עוצמה אדירה, בשניהם נופלת עליו אחריות גידול הנכדים עקב מות ההורים, בשניהם הסבא מגן על הנכד החלש מכולם. בשני הסיפורים הוא מנסה לארגן נישואי הגנה לצאצאו. ברומן הראשון, דיוויד מתריס כנגד הסבא, נתניאל והולך לעולם חדש עם אהובו אדוארד בישופ. ברומן השלישי, הסבא מחתן את צ'רלי, נכדתו הפגועה מתרופה כנגד מגיפת שנות 2070, שלא התאימה לילדים מתחת לגיל 10. הגבר הוא הומוסקסואל עקר, שלמען בטחונו האישי מתחתן עם צ'רלי. יודגש – אין סקס, צ'רלי מודעת למצבה היטב. ( נאמר מפורשות ששם הנכדה הוא על אם אמה, אידן, ולא על שם הסבא, צ'רלס. כך שהיא יורשת גנטית הן של בינגהם והן של גריפית, ואביה הוא דיוויד בינגהם גריפית, בשל אמו, קרובה רחוקה של אביו, נתניאל. כך, שצ'רלס, הסבא המגדל אינו הסבא הגנטי. מהלך נוסף של הסבא הוא השגת עזרה מאהובו פיטר, שחי בבריטניה. שוב כדאי לשים לב למשחקי השמות והיחסים בין הדמויות. בחלק שני פיטר הוא אהובו לשעבר של צ'רלס בעלו של דייויד, ובחלק השלישי מוטל על פיטר של הזמן הזה [אנו זוכרים שבחלק הראשון פיטר הוא בעלו של ג'ון אחי דייויד, הגיבור הענוג.] להציל את נכדתו ( כתבתי קודם על משחק השמות המתוחכם.) ברומן השלישי, רק בסופו, לאחר הונאה ארוכה של המספרת, אנו מבינים שהיציאה של צ'רלי לגן עדן מצליחה בזכות מותו של… אדוארד בישופ בעלה, ולא כפי שחשבנו, ששמו דיוויד.

כאן הזמן לעסוק ברומן השני, שמתרחש בניו יורק ובהוואי. הרומן המרכזי הוא בין דייויד, ה- האוואיי לבין צ'רלס הניו יורקי. מסביב נמצאים פיטר, החבר הוותיק של צ'רלס שמת מסרטן קשה, יחסו של דייויד, פקיד משפטי לבעלו, ראש הפירמה, כמו הוא אביו. חלקו השני של הרומן הוא סיפור החיים של אבי הדמות הראשית בחציו הראשון של חלק ב', דייויד, או בהאוואית – קאוויקה . סיפור של החמצת עתידו כמלך האוויי, החמצת חייו כגבר עצמאי, סתמיות הולדת בנו, שאף הוא החמיץ ייעודו, כאביו – אבל הגשים את גן העדן של אביו – יצא מהאוויי. חברו הטוב של אביו, לו נתן את חייו ( ודוק, זה לא קשר קווירי, לא נרמז לרגע קשר כזה) אדוארד בישופ. אהה, בישופ אמיתי או בישופ סתם? ההומור הפנימי של המספרת מופלא. זה החלק שהכי מצא חן בעיניי. בו באמת זלגו דמעות מעיניי.

נדמה לי שכדאי אם כן לשים לב לטכניקה של בניית הרומאן – תקבולות בלתי פוסקות, חזרות על אותם שמות, יצירת פערי מידע שאינם מאפשרים יצירת רצף כרנולוגי של 250 שנים בערך. יתרה מכך, המחברת מתפצלת לכמה סוגי מספרים: מספר כל יודע של רומן רומנטי, מספר כל יודע שעסוק בכתיבת זרם התודעה של הגיבור בגוף ראשון, שעסוק בעיקר בתנועה בלתי פוסקת במחשבותיו והזמן קצת מטושטש. אחריו מספר בגוף ראשון, לקראת מותו? האם זה המכתב שדייויד קיבל מאביו? האם זה מה שאביו חושב/כותב לעצמו? ושני מספרים בגוף ראשון בחלק השלישי – אשה מוגבלת קצת וסבה המתוחכם. הוא כותב מכתבים, למי ומתי היא כותבת? המורכבות הזו יוצרת תבניות אירוניות חריפות, הבטים שונים לאותם אירועים ( המבט האפי), נרטיבים מקבילים שמעשירים את הרומן.

7

אחרון , עבר -הווה -עתיד בתוך רומן שהזמן בו אלטרנטיבי, חלופי. זמן שמתחיל ב"אוטופיה" של זכויות אדם ( אם אתה עשיר, כמובן ונמצא בצד הנכון של הנהר) ומסתיים בדיסטופיה, שהמחברת מודעת לה היטב [ ראו קטע באחד ממכתבי סבא צ'רלס לחבר פיטר בבריטניה – שם הוא מהדהד שאלות על מהי דיסטופיה. ]. " מהצלחה לכישלון". לתחושתי שאינה ניתנת לביסוס, ארצות החירות 2093, שמחקות את צפון קוריאה בהסגר קיצוני, שליטה מוחלטת על התושבים, הן הרחבה של סגנון המשטר לו שאף טראמפ, ואולי היה מוביל לכך. זו גם אזהרה מפני אמונה תפלה וטפלה בדבר חוזקה של הדמוקרטיה. ינגיהארה מצטטת בלי בושה טענות של מתנגדי החיסונים, ויש בהן כוח משכנע.

דבר נוסף היא קורונה, covid19. נכון, ישנה הגזמה, אבל מי יודע מה מצפה לנו. ההתפתחויות של המטרופולינים בעולם. תהליכי האורבניזיצה ומיכון החקלאות, כמו גם בירוא מאות אלפי דונם של ג'ונגלים, ביצות, מדבריות וכו מהדקים את המגע בין אדם לחיות. הסכנה היא, התנתקות האדם מהטבע כמעט לגמרי, שללה חיסון טבעי כנגד מחוללי מחלות טבעיים. אבל וחמור מכך, ושוב ינגיהארה מדגישה – מעבדות מייצרות מחלות, לשליטה בהמון?

אני חייב לציין משהו שהטריד את מנוחתי, וזו התחבולה הכי בסיסית שלומדים בסדנאות כתיבה – הרוג את הדמות, הצל את העלילה, הרעיון וכו. אדוארד בישופ, בחלק האחרון, בסופו, מת מאי ספיקת לב, בגיל צעיר כלכך. והוא מת או מומת מות חסד ביום/בלילה שצ'רלי הנושאת את הגנטיקה והמורשת המפוארת של 260 שנים לערך, ליבשת הישנה. הנה לכם, 600 עמודים כמעט, ואין ברירה, המשרת אשם. אגב אם תשימו לב, שמות הגברים בסוף הרומן הם: כריסטופר, פריץ. עולם חדש.

האם רק רע מחכה לנו? כנראה שלא. אל גן העדן היא הסיסמה המובילה כל אחד אל גן העדן שלו.

מומלץ מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.